Občas se zadaří a najde se krásný veterán stojící někde pod střechou na zahradě. Podobný případ byl i jeden Mercedes-Benz “Düdo” 608D, který stál u předchozího majitele pět let a jen občas se o metr či dva posunul.
Jak postupovat, když chcete takový vůz vrátit na silnici?
- Náplně
První je potřeba zkontrolovat náplně. Minimálně motorový olej, vodu, palivo, brzdovou kapalinu a ideálně i oleje v převodovce a diferenciálu. Nejen jejich množství, ale i kvalitu, olej ve vodě nevěstí nic dobrého a startovat několik let stojící motor na sucho velmi rychle ukončí jakékoli další plány.

- Palivový systém
Nafta má svou životnost a není dobré jí pokoušet. Časem totiž parafínovatí a pokud tuto směs nasajete do palivového systému, může způsobit značnou škodu. Je proto dobré vypustit nádrže a naplnit je větším množstvím nového paliva a při nejbližší příležitosti je spolu s celým palivovým systémem vyčistit.



- Baterie
Pravděpodobnost že několik let starý akumulátor motor nastartuje rozhodně není 100%, proto vždy mějte připravený nový anebo alespoň přenosný booster.
- Brzdy
Teď už můžeme zkusit nastartovat a ověřit jak motor běží. Pokud se bavíme o starších užitkových vozech značky Mercedes-Benz, většinou běží dobře.= ) Brzdy budou ale nejspíš další cíl vaší pozornosti. V případě že nejsou zaseknuté, je potřeba zkontrolovat jejich stav a jejich odkrytováním není co zkazit. Pokud budete přejíždět dál než k nájezdu na přepravník, rozhodně není možné brzdy podcenit! A drobná rada na závěr, pokud jsou bubnové brzdy zaseklé, nasaďte si na buben prázdný ocelový disk a sundavejte buben za něj – litinové bubny není těžké při sundavání poškodit. Zvláště ne, pokud používáte palici. Neptejte se, jak to vím. = )

- Elektřina
Motor běží, brzdy brzdí, kola se točí (nezapomněli jste zkontrolovat stav kol a pneumatik, že ne?). Ale stěrače stírají? Blinkry blikají? Pokud ne, první krok bude kontrola pojistek. Ta se vyplatí, i když vše na první pohled funguje. Do světel se mohla dostat vlhkost a zkorodovat kontakty, kabely se mohly prodřít, izolace zpuchřet… A na silnici je potřeba nejen vidět, ale i být viděn!
- Podvozek
Teď už se můžete pohybovat vcelku bezpečně, takže můžete vyzkoušet jízdní vlastnosti. Tlumiče pérování budou pravděpodobně vyteklé, listová pera unavená, převodovka řízení s vůlí, takže je čas auto zvednout a začít se věnovat podvozku.

- STK
Pokud auto, které oživujete není zrezivělé na prach (a pokud ano, opravdu má cenu ho oživovat? = ), mělo by už být pomalu připravené na STK. Nezapomeňte na spousty detailů, jako kryty šroubů kol, odrazky, osvětlení SPZ, v případě automobilů nad 3.5t také třeba samolepka s maximální rychlostí.. = ) Takže postupujte pečlivě a hodně zdaru – cesta začíná.